Stephane Mallarmé - Souhlas noci

31. března 2007 v 16:27 |  Litera
Výběr z díla tohot symbolického snivce, jehož lyrika je jednou z nejzajímavějších vůbec. melodii se snažili udržet i překladatelé, bohužel někdy za cenu ponechání půvosních slov, kterým já, nepraktikující francouzštinář nerozumím a musím je dohledávat ve slovnících.
jak už jsem naznačil výše, mallarmé mistrně používá klsické "pevné" verše, prokládá je fantaskními výjevy a až se baví fantazií svého čtenáře. Aby ste pochopili alespoň část jeho obrazů, musíte mít docel široký přehled a to především v řecké a římské literatuře, tak v Bibli. Pak je dobré znát dobové události a symbolické malíře, jelikož některé jeho básně byli převedeny na plátno a dostávají tak interpretaci jiného člověka, jsou lehce pokřivené, ale pořád to jsou ony. stejně jako sexualita a erotično. Symbolisté vůbec měli rádi experimenty s homosexualitou a oboupohlavností.
Celkové hodnocení je kladné a to proto, že Mallarmé přispěl svým dílem do světové literatury, obohatil ji technikou automatismu (alespoň dle tradice), ukázal cestu surrealistům a osvobodil náměty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama