Tomas More - Utopie

13. března 2007 v 15:43
"Utopii je lehký kritizovat, ale těžký obhajovat."
Tak to je fajn, aj to musim udělat. Čim začnem,... za prvý, nikdy sem ještě neviděl překládat jméno autora, naštěstí to nebylo Tomáš Víc, ale jenom Tomáš More. Jinak přebal vydaní z roku 1950 od Orbisu je pěknej, mapa Utopijského ostrova. Další reprodkci tohohle obrazu najdete na straně III spolu s dalšími (Utopijská abeceda a vyobrazení debaty).
Úvodem do knihy je dopis Tomase Mora Petru Aegiediovi o tom, jak pilně pracoval na své knize, která je pouze přepsnímím rohovoru jeho (Mora), Aegidia a Rafaela Hythlodia ("prášila"), který byl sám na Utopii.
První kniha je porovnáním středověké (renesanční, nechci psát novověké, i když se děj odehrává po plavbách Ameriga Vespuciho) a utopijské společnosti. někdy štiplavý výsměch hierarchii, statutárnímu dělelní a církvi, někdy chvála, jindy lhostejnost.
Druhá kniha. Popis Utopie, jak po zeměpisné, tak po ekonomické, sociální a právní stránce. Vše je dáno na obdiv, jako to nejlepší, to nejdokonalejší. jediné s čím se nepočítá jsou lidé. Je to zrcadlo tehdejšího (místy i dnešního) světa, klade otázky a odpovídá s posměchem. Ideál a bahno převrácené v zrcadle. Jak to dopadne si přečtěte sami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama