Takagi Masakatsu (defekt.cz)

14. května 2007 v 18:17 |  Persona
Masakatsu, jenž se narodil v roce 1979 v japonském Kyotu, je známý jako tvůrce mnoha audiovisuálních instalací a klipů. Ve své tvorbě spojuje organiku s technikou, všednodennost s japonskou barevností. Vše vykresluje živě, emocionálně, intimně, ale nikoliv podbízivě. Účastní se především skupinových výstav mladých audiovisuálních umělců v Japonsku (v poslední době se Saeko Takagim), ale mimo toto území vystavoval například i v New Yorku, Londýně, Hamburku, Janově a Šanghaji. Masakatsu, ale také živě koncertuje a pořádá hudební performance.
Hudba je jedním z jeho výtvarných prostředků, nejen k jeho audiovisuálním projektům, nýbržale i jako samostatný celek. Jemná, minimalistická elektronika, podbarvená "živou" hrou většinou klasických nástrojů tvoří živé obrazy, jakoby snové, pomalu se pohybující, do kterých můžete lehce vstoupit, ale hůř se opouštějí. Jednoduché motivy zůstávají v paměti, avšak i po několikerém poslechu můžete nalézat nová a nová témata, rozvíjet obrazotvornost do dlouhých organických řetězců, jednoduše snít. Co je na jeho hudbě okouzlující, je její kompatibilita s okolním prostředím posluchače, ať je to metro, prosluněná louka nebo úzká ulička zmoklého města. Jakoby rozvíjí nový rozměr reálna ve kterém se můžete zastavit, snít, dotýkat se svých myšlenek, a to vše při kontaktu se skutečností a každodenností... Masakatsuovo poslední hudební dílo vyšlo na začátku března 2007 a jmenuje se Privat/Public. Jak už název napovídá, umělec se snaží pomocí své hudby spojit intimitu se sociálním prostředím. Konfrontovat své myšlenky v kontextu širší společnosti, ale vyhýbá se vnucování svých emocí. Vše je jemné decentní a okouzlující. Deska je záznamem z performance, kterou Masakatsu uspořádal s dalšími jedenácti hudebníky, kterou navíc v živém podání podbarvil projekcí. Je škoda, že disk neobsahuje i vizuální část, ale třeba se brzy dočkáme i dvd.
Z jeho vizuálních prací bych zmínil jeden z jeho prvních projektů Birdland. Na bílé ploše vyvstávají černé obrysy, nebo spíše kontury stromů přecházejících do chodců, stejných, jaké každé ráno potkáváme na ulici, lhostejných k okolí, kouzlu okamžiku, máchnutí ptačích křídel. Vše je podbarveno jemnou hudbou s ženským vokálem, jenž navozuje atmosféru samoty, melancholie a odosobnění dané situace. K tomuto tématu se Masakatasu vrací ještě několikrát. Dalším zajímavým videem je Light pool z roku 2004. Hra se světlem, metaforičností lidského těla, jeho pohybu, ohybu a přeměně. Voda připomínající oheň olizuje těla dívek, vše se mísí, tvoří jakýsi vír barev, většinou různých odstínů červené, oranžové a žluté. Celek je komplexní, v pohybu. Některé obrazy působí jako několikabarevné rytiny, ne nepodobné těm, které jsme zřejmě všichni dělali na základní škole.Video je doplněno místy dynamickou, snovou hudbou, která vysloveně chce být elektronická.
Asi nejznámějším je pak video Girls z roku 2003. Je natočené podobným stylem jako Light pool, avšak postavy jsou malé děti. Tentokrát používá většinou chladné barvy a velkou zrnitost obrazu. Pocitově je video velmi hravé, připomíná dětství, bezstarostnost, snovost a idealizaci prostředí. Masakatsu se nedívá "dospělýma" očima, ale jakoby si/nám připomínal časy dětství, ani se nesnaží zakrývat silný pocit nostalgie, který vzbuzuje. Muzika je také hravá, podtrhující celkovou emoční stránku, dětská (až infantilní) a probouzející fantazii... Obě posledně jmenované práce mi přijdou jako odkaz na pointilistické malířství, obraz se skládá z malých teček, jejich shluků, má velké zrno, je jakoby neostrý, připomínající pohled skrze zavřená víčka. Zaráží mě použití centrální kompozice ve většině obrazů. Vše se od tohoto epicentra rozbíhá, vlní, proudí a všelijak jinak pohybuje. Místy to na mě působí rušivě, někdy by nevadil prostřih na obraz, kde by byl hlavní motiv/y po stranách, celkově by tak došlo k vyvážení obrazu, ale možná za cenu ztráty napětí, které se tvoří mezi videem a pozorovatelem.
Rozhovor k příležitosti vydání Privat/Public. Další videa na Youtube.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama