Paul Verlaine - Ženy a Muži

3. července 2007 v 21:29 |  Litera
Vydalo nakladatelství Dybbuk v roce 2006 jako svou 28. publikaci. Přeložil Ladislav Matějka.
Už na přebalu láká sentence: Dvě pokoutně vydaná dílka těch nejnestydatějších sexuálních představ velkého, ale zde až na samou dřeň odhalujícího se Paula Verlaina. Jistě skvělý tah, byl jsem zvědaj, o jakou nestydatost se jedná, ale pravdou je, že to nebyl hlavní důvod ke koupi. Přecejenom, je to Verlaine, relativně státlá hodnota v básnickém světe, jeho verše jsou krásně zvučné, až hudební. Tématicky je pak Verlainova poesie protknuta erotikou, vždy lehkou - koketní.
A teďka PRÁSK! Prdelí a píčou rovnou do čumáku. Syrové zážitky, touha, zachycení tak přirozené, že se přenášejí pomalu i pachové vjemy. Najednou se ocitáte ve velice intimní oblasti každého člověka, ovšem, kdo prolomil bránu, že se můžete zcela beztrestně proplétat zákoutími touhy, prožívat něžné doteky žen a lidskou (zvířecí) touho po sexu, po vzrušení a ukojení?
Tématická stránka je dostatečně nastítěna. Nyní nadchází forma a s ní úvaha, elitohle opravdu ten zpěvný verlaine, kterého tak dobře známe. Ten, který nás dlouze vodí za uši, vkládá do nich melodie, které dlouho zůstávají? Bohužel jsem neměl k dispozici francouzský originál, ale myslím, že zde se dostáváme do úplně jiné polohy. Melodie se mění v těžké dýchavičné rytmické těleso, které si svým pravidelným rytmem razí cestu k paměti. Už žádné romantické přemlouvání k lásce.
To by byli Ženy, nyní přijdou na řadu Muži. Rytmika stejná, témata stejná, jazyk stejný. Všechno stejné, jen objekt touhy změnil pohlaví, avšak svou žádostivost si ponechal. není kladeno rovnítko mezi ženu a muže, jen je vyrovnána jejich hodnota co se týče sexuality. Uznávám, docela překvapivé, když sbírky pocházejí z let 1890 (Ženy) a 1903 (Muži), ale vemte v potaz netajený vztah Verlaina s Rimbaudem a pak třeba i diskuse mezi surrealisty ve dvacátých letech (viz. Erotická revue I, Torst 2001). Hned se vše začne jevit v jiných světlech iluminačních médií.
Závěrem musím pochválit pěknou grafickou úpravu od Jana d´Nan, která se svým přebalem v podobě mléčné folie cudně zastírá obsah asi tak jako krajkové kalhotky. A pak ještě výtka k překladu Ladislava Matějky. Bohužel se nevyvaroval pár chyb, která trošku hyzdí celkový dojem, bohužel tím více, že jsou na poměrně exponovaných mýstech, která se dobře pamatují.
Ukázka níže.
MRAVNÍ PONAUČENÍ V KOSTCE
Světlovlasá hlava, půvabná až hřích,
Krásné prsy trčí pod roztouženou šíjí,
To poprsí usazené nízko v polštářích,
Temné medailony rozohněné poesií,
A žena nohama ve vzduchu kmitá čile,
Na kolenou zaměstnaná buhví při jakém díle,
To ví Amor - ukazuje bohům jen svou prdel,
Tu čistou jasnou nádheru zrcadel,
krásy, v níž musíte se shlédnout, abyste uvěřili.
Ženská prdeli, vítězi nad mužským zadkem jasný,
I kdyby patřil efébovi a byl jak chtěl krásný.
Ženská prdeli, zadku nad všechny,
slává tobě v každou chvíli!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bigies bigies | 9. září 2007 v 15:42 | Reagovat

četl jsem..doporučuju.!!!

2 josh josh | 27. prosince 2007 v 21:46 | Reagovat

Verlaine je teplej buzik :-)

3 flames flames | 14. ledna 2008 v 22:44 | Reagovat

...hovno je buzik, ty seš chuj...btw. samé dobré jména tu...

4 petr letar petr letar | E-mail | 10. května 2008 v 10:06 | Reagovat

Je to opravdu jiný Verlaine, než známe. Kritik ale v první řadě by měl sledovat i svůj text, hemží se nepřesnostmi: ",zvědaj, přecejenom, státlá, touho po, nastítěna,elitohle,verlaine,byli ženy (!vemte..."a jak ví o chybách, když nezná orignál? Dybbuk se ale

v poslední době nějak lepší!

5 Pasik4a Pasik4a | 11. května 2008 v 18:46 | Reagovat

ja vim, na překlepy sem hrozne vůl a ještě větši lenoch je opravovat.

JInak ani nejsem recenzent, jenom je to můj názor, za recenzenta se opravdu nepovažuju, mám na to sakra malej přehled

O nepřehlednostech, myslel sem spíš nepřesnosti v rytmu apod, která by šli teoreticky opravit užitím synonima, nebo jednoduchym pozměněnim slovosledu, jinak opravdu chyby v překladu nepoznám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama