Jesu

30. října 2007 v 23:20 |  Muzicus
Myslím, že postačí jméno labelu HYDRA HEAD

Spojené království, kolébka industrie. Chlad, neútulno, složité konstrukce, kouř, těžký vzduch, sériovost. Tohle všechno se dá najít v muzice Jesu, a mnohem víc, záleží na osobních zkušenostech. Justin Broadrick si hraje z dlouhými kytarovými rify, proplétá, skládá, konstruuje smyčky a padá do obrouvských hloubek důlních štol ve kterých se pomalu ztrácí. Je to úplně něco jiného, než na co sem od něj zvyklý v Napalm death nebo Godflesh, technicky stejně dokonalé, ale na míle vzdálené. Rozhodně blíž to má k Sunn O))), se kterýma jel turné v roce 2006. Srovnání těchto kapel je však zavádějící, tak kde Sunn O))) začínají, Jesu končí.
Dalším velice zajímavým členem je bubeník Ted Parsons. Ano, Swans. Když vezmu v potaz, že se Jesu dali dohromady v roce 2004 a Swans své poslední album v roce 1996, zdá se, že se jedná o vcelku logické pokračování v udaném směru, pouze jiným dopravním prostředkem. Buldozer vyměnil za parní válec. Ostatně diametrální odlišností toho, co zbude po přejetí těmito stroji, by se dal charakterizovat i rozdíl mezi hudbou obou kapel.
V roce 2004 vychází první dvouskladbové EP se stopáží 39 minut. Celé nahrané a zahrané Justinem Broadrickem. O rok později vzniká album Jesu, již s Tedem Parsonem za bicími a basistou Diarmuid Daltonem. Kritiky samozřejmě vynikající. Japonská verze je rozšířena o dvě další skladby. Roku 2006 vychází EP Silver. Jde o přívětivější tvář kapely, melodičtější, více elektronickou, ale přesto naprosto uchvacující a odzbrojující, z mého pohledu nejzajímavější cd, které zatím vydali. Letošní rok je pro Jesu velice plodný, vydali alba Conqueror a Pale Sketches, k tomu ještě EP Sun Down/Sun Rise (label Arurora Borelias, vydáno na kolorovaném LP) a Lifeline.
Jejich styl se zůstává stále vymezen někde mezi ambientním rockem, drone metalem a shoegazingem. Avšak uzurpuje si další a další místo, rozrůstá se dovnitř sebou již vytvořeného prostoru, různě se proplétá, kříží a deformuje.
Na živo si Jesu budeme moci užít 9. 12. v Pražské Akropoli spolu s Fear falls burning.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama