2 z 3

9. února 2008 v 21:11 |  Reflexe
5. 2., 6. 2., 7. 2.
Bujnowski, van Zuuk, Obrist
Tři přednášky/diskuse, všechny lákavé, s potenciálem být obsažné a důležité.
Rafal Bujnowski představil u Švestky sérii Lamp black, reakce na ní jsou většinou positivní. Hra se světlem a fakticky tvorba obrazu až za pomoci momentálního osvětlení je klasický, leč stále zajímavý nápad. Alespoň pro mě otevírá docela široké prostory interpretace, například porovnání s impressinonisty, nikdy nepouívali černou a světlo se snažili zachytit, absotvovat na plátně, zatím Bojnowski dělá opak a ještě drze černou barvou.
U Švestky sem se již účastnil diskuse k výstavě Kacíř a spol. zhruba před rokem, bylo nás pět. V úterý se nás v galerii tísnilo hrozně moc. Polské centrum se prostě umí postarat o výbornou prezentaci a potřebnou reklamní masáž. S tím souvisí snad jediná podstatnější myšlenka celé diskuse. Proč se polské umění a umělci ve světě tak uchytili. Odpověd je právě v chuti prezentovat sám sebe. Bujnowského galerista u Švestky pronesl něco ve smyslu, že Češi umějí výborně prodávat, ale ne prezentovat.
Van Zuuk byl ještě monstróznější akcí, plná Betlémska kaple, oficiální akce k vernisáži jeho výstavy. MUsim říct, že van Zuuk se umí výborně prezentovat, to ano, ale vzhledem k tomu, že akce byla prezentována jako přednáška sem očekával více, alespoň trochu jeho pohledu na to, co je architektura, z čeho vychází atd. Z jeho staveb je cítit důraz na estetickou stránku věci, méně, či skoro vůbec na praktickou. Stavět krásně a rychle, co nelevněji, ni víc jsem nedokázal vyčíst. Škoda nenaplněného potenciálu.
A ve čtvrtek Obrist, jeden z nejznámějších evropskejch kurátorů. A na něm sem nebyl. Přednáška mohla hodně dát, ale kvůli své monstróznosti a mnou předpokládané přístupnosti co nejširší veřejnosti mohla být fiaskem, nevíte, jak dopadla?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama