Ládví pro Ládví a umění

2. března 2008 v 22:24 |  Reflexe
Skupina Ládví je známá svými především sociálně zaměřenými projekty na sídlišti Ládví. Nyní vyhlašuje soutěž na centrum pro současné umění, více níže:
Myslím, že architekti se proti všem úředním vazbám, které je skličují, musejí zamyslet nad problémem ne architektury, ale problémem města. Ta sídliště, víme všichni, jak se stavějí, jsou nelidská, a jsou nelidská ne proto, že ty jednotlivé stavby jsou tak suchopárné, ale jsou nelidská proto, že nevytvářejí duchovní prostředí. Není tam nikde posvátné místo. Ale jaké posvátné místo může mít moderní město? Zdá se mi, že jediným řešením je vytvořit místo pro umění. Teď se budují na Západě, a ve velikém počtu, muzea moderního umění. Nejsou už jenom skladišti rozvěšených a rozestavených uměleckých děl. Vzniká tam zvláštní, velmi živé a velmi působivé, iniciativní prostředí. Zdá se mi, že takováhle muzea moderního umění - to slovo muzeum už je nepříjemné, ale lepší nemáme - že takováhle muzea moderního umění by měla vznikat uprostřed těch sídlišť jako duchovní centrum, kam by lidé přicházeli pro kousek jiného života, než je ten profánní život. To by byla náhrada ztraceného posvátného místa a zároveň by to bylo konečné místo, kam by mělo smysl dávat umění. Lidé by tam mohli přicházet za kouskem lepšího vzduchu, než jim skýtá jejich všední život.

...

Jindřich Chalupecký

Jindřich Chalupecký: Tíha doby. Stati o časových souvislostech a situacích kultury 1968-1988. Náboženství, umění, architektura.

Olomouc, Votobia 1997

Skupina Ládví vyhlašuje ideovou soutěž:
Centrum současného umění Ládví


Předmětem soutěže je ideový návrh Centra současného umění v oblasti Ládví sídliště Ďáblice.
Návrhy je možné prezentovat jakoukoliv formou (zákres do mapy, zákres do fotografie, vizualizace atd.).
Zájmové území je vymezeno ulicemi Střelničná, Ďáblická, Žernosecká a Horňátecká viz. podklady.
Soutěže se může účastnit každý.

Podklady:
- mapa vymezení zájmového území,
- ortofotomapa,
- výřez mapy územního plánu (další informace o územním plánu na webových stránkách Magistrátu hl.m. Prahy),
- fotografie.

Podklady je možné stáhnout zde: podklady.zip ,pro další informace a dotazy je možné použít e-mail: ladviweb@seznam.cz .

Porota složená z architektů a teoretiků vybere nejlepší návrh.
Doručené návrhy budou vystaveny v červnu roku 2008 v galerii NOD v Praze, kde proběhne i slavnostní vyhlášení výsledků soutěže.
Soutěž probíhá od 1. ledna 2008 do 30. dubna 2008.

Návrhy v elektronické podobě posílejte poštou nebo emailem na:

Galerie NoD
Experimentální prostor Roxy/NoD
Dlouhá 33
110 00 Praha 1
galerienod@roxy.cz

http://ladviweb.ic.cz/projekty/jednotliveprojekty/csu.htm

Tak sem zvědavej, kam to dotáhnou. Co já vim, tak je tady lidi ani neznaj, podle mě velká škoda. Je fakt, že všeobecně nejmarkantnější známkou jejich existence je zastávka na Štěpničný (vlastně byla).
Podobný centrum, nebo aspoň místečko by to tu chtělo a Ládví je podle mě ideální křižovatkou severního města. Navíc tu žije docela dost mladejch lidí a nový přibejvaj do satelitů a přilehlejch vesniček. Tak proč ne, držim palce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 m. m. | Web | 7. března 2008 v 13:18 | Reagovat

promiň nepatří to pod tenhle článek, ale u mě máš komentář od autora té Berounské vily:   http://m40.blog.cz/0801/odevzdavka-atelieru#komentare

2 Pasik4a Pasik4a | Web | 8. března 2008 v 11:43 | Reagovat

nevadi, diky za zpravu

3 hanci hanci | Web | 10. března 2008 v 11:27 | Reagovat

Nevím čím vším to je, ale připadá mně, že se lidé čím dál víc vzájemně odcizují. Začíná to v rodině a postupuje to dál všemi vrstvami. - Mnohokrát jsem četla, že jak ve vesnici, tak ve městě, byl důležitý střed města, prostor, kde by se lidé mohli setkávat, popř. provádět nejrůznější aktivity. Myslím si tedy, že bude určitě nutné vymyslet něco, co by takový prostor nahradilo. Souhlasím s tím, co je uvedeno nahoře, i když ta forma může být klidně úplně jiná, než jak je tam popsáno.

Na první pohled se zdá, že člověk získává na internetu, blogu atd. hodně přátel. Do určité míry je to pravda, člověk "jakoby" není tak sám - ale je to vlastně mylný dojem, kterému jsem z počátku taky "naletěla". Čím dál víc cítím, že osobní setkání nemůže vůbec nic nahradit. Připadá mně to podobné čtení knih v počítači. Jsem sice ráda, že mám možnost si přečíst velké množství knih, které mám ofocené a uložené, a které bych si nikdy nemohla dovolit koupit. Ale absolutně mně to nemůže nahradit čtení knížky, kterou držím v ruce, cítím ji, voní mně, doslova se s ní mazlím....... A stejné je to i s lidmi.........

4 Pasik4a Pasik4a | Web | 10. března 2008 v 16:01 | Reagovat

Vim o čem mluviš, a já a moji vrstevnící sme v tom chycený. je obrovský pozitivum, že můžu mluvit prakticky s kymkoliv na světě, ale rozhodně nechci, aby to bralo čas mej "fyzickejm" přátelum

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama