Milan Salák - Zem zelená

12. října 2008 v 20:06 |  Exposure
Galerie České pojišťovny 5. 9. - 12. 10. 2009
Slepá Krajina, akryl na plátně, obvod 700cm


Na sérii "Zem zelená" jsem pracoval poslední dva roky. Předcházel ji cyklus figurálních portrétů, který jsem nazval "Guerilla". Portrétoval jsem tehdy své známé oblečené do mnou nošeného maskovaného oblečení. Formát obrazů jsem přizpůsoboval velikosti portrétovaných. Vechny portréty byly ponechány v různých stádiích nedokončenosti. Přičemž zobrazení maskovací oblečení bylo věnováno lehce více pozornosti, než potrétovaným. Kamufláž mě fascinuje. Líbí se mi ty fleky, které jsou tak pestré a současně neviditelné, a líbí se mi, když se ty barvy smíchají a vytvoří tu khaki břečku, jejíž barevný ekvivalent se prodává pod názvem "zemzelená česká". Když se mě na tuto camo-obsesi ptali, musel jsem vždy zdůrazňovat, že pro mě to flekaté oblečení znamená spíše touhu zmizet v přírodě, než fascinaci pochodujícími vojenskými útvary.
Vzory maskovacích látek jsou vždy více či méně stylizované krajinné struktury. Optické zákonitosti, postupy, poznatky, kterých je používáno při navrhování maskovacích vzorů, jsou tytéž, se kterými pracuje každý, kdo se zabívá malbou krajiny. Uvedené problematiky jsem se přímo dotýkal již v sériích "Krajiny-mapy" a "Lozenge" a o kamufláži jsem několikrát přednášel na Vysoké škole uměleckoprůmyslové - což samo o sobě ale neznamená, že informace, které jsem nashromáždil, a zkušenosti, ke kterým jsem se dobral, mají nějaký speciální význam. Stejně tak nevím, jestli nepravoúhlé khaki formáty přesně zapadají do kategorie "krajinomalba". Zemzelené břečky mám ale v ateliéru ještě dost... (Milan Salák 11. srpna 2008, text z katalogu)
Beton, akryl na plátně, obvod 390cm

Povedené rozmístění v prostoru, hlavní deviza. Myslím, že v tomto cyklu nejde především o "krajinomalbu" jak to ostatně naznačil Milan Salák na konci svého textu, ale o experiment s tvary rámů popřípadě pigmenty barev. Vtip nalézám v hledání hranice, kdy je tvar ještě obrazem a kdy už objektem, ostatně jak naznačuje Milan, některé "rámy-objekty" nepotahuje plátnem. Pro mě je překvapení, že se tyto výtvory nedostaly na výstavu, možná by ale zbořily koncept obsažený v textu. Možná by ho posunuly někam jinam. Svět v obraze, či spíše anglicky world in frames? Podle mě by to krásně koresponodovalo právě s kamufláží, kdy je na některých jejích typech použit právě onen nepravidelný rámec pro jednotlivá pole, pro majoritní barvu. Prázdný rám jako nezaznamenatelná krajina?
Zahrada, křenové listí na plátně, obvod 150cm
Pole, akryl na plátně, obvod 650cm

Austrálie, akryl na plátně, obvod 390cm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pixelllka pixelllka | Web | 12. října 2008 v 20:19 | Reagovat

AHOJ mám hrozně velkou prosbičku... mrkni na muj blog a přečti si 1. článek.. a hlásni :) prosíííííííííííííííííííííííím

2 Bateman Bateman | 13. října 2008 v 16:51 | Reagovat

Budes umirat pomalu,bolestive a nahlas !

3 hanci hanci | Web | 16. října 2008 v 20:09 | Reagovat

To je škoda, že už tuhle výstavu nestihnu, mrzí mě to.

4 m. m. | Web | 18. října 2008 v 10:50 | Reagovat

Je mi to blízký.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama