Chalupeckého cena 2008

2. prosince 2008 v 17:10 |  Exposure
Chalupecký v Brně. Opět ve větší instituci, Domě pánů z Kunštátu. Jaký byl návrat a přesun?

Čekal sem něco podobného jako loni, pět malých klubových galerií, pět umělců s nimi svázaných, všichni v domácím prostředí s možností dokonale využít známý prostor. Najednou jsme ve velké instituci. Navíc pro Pražáka v Brně. Ten kro k není tak nepochopitelný, Brno každým rokem stahuje náskok Prahy, navíc se mediálně více přimyká k "alternativě", bylo tedy vcelku logické pořádat finále zde.
Cenu předbíhali zvěsti, že letos se hodnotilo podle kvality, bez jakýkoliv ohledů. Jelikož se to říkalo vždy, čekal sem, jestli se to nějak projeví. Projevilo, pro diváka perfektní organizace, slušná propagace, i když Chalupecký se do jisté míry prezentuje sám. Letos nebyl bohužel tak výrazný vizuální styl, jako loni. Pražáků se asi dostavilo dost, paní se ani nedivila adrese při vyplňování povolení k focení. Návštěvnost? Pořád tu někdo je.
První místnost, Ondřej Brody. Čekal sem snad všechno ve stylu jeho starších prací, proto příjemně překvapilo vystavené dílo. Mnohovrstevné, na delší přemýšlení, jen nevím, jestli se všemi aspekty počítal, či se vytvořili docela náhodou samy. I tak, změnilo by to něco?
Baladrán, to bude klasika. Myšlenkový konstrukt s tajemstvím a objevem. Tentokrát předvedl konstrukt i fyzický. Osmiúhelník, na něm desky, každá ozařuje protilehlou, na nich text na pokračování. Bohužel vcelku nesrozumitelné. Připomnělo mi to částečně místnost na nádraží v Madridu, tu kde jsou fotky a vzpomínky na teroristický útok. Otáčíte se, a čtete útržky příběhů.
Radim Labuda. Pro mě velká neznámá. Nevěděl sem co čekat. Nakonec jsem vcelku rozpačitý. Pět svázaných mužů na žíněnkách. Zaznamenáno, později vysíláno v pěti televizích na těchž žíněnkách. V rohu počítač se zaplým Skypem, na něm thajský prostitut, který je přítomný nejméně dvě hodiny denně. Můžete se ptát, mávat, smát, nadávat.
Tomáš Moravec. Výborný nápad, škoda, že do galerie těžko přenositelný, dojde tím k přílišné kombinaci přenášení významů, světla a ilusivních prostorů. Moravec promítal přes meotar šablony každodenních předmětů v městském prostředí. Vytvářel zajímavé iluze, přenášel významy, deformoval, nakonec to nafotil. A právě tyto fotky promítá, opět přes meotar na
zdi galerie.
Evžen Šimera. Stékané obrazy, nebo pokus přenést objekt z letošního Bienále U Zvonu do Brna? Nakonec kombinace objektu se stékáním. Kapky umístěné pouze tam, kde je objekt ve stínu. Černé kapky na bílém povrchu. Maximálně jednoduché, vizuálně hezké, ale porotcům zřejmě chybí větší míra konceptu. To nic nemění na tom, že to byla vizuálně nejpříjemnější expozice.
Vždy jich bylo pět, ale letos jsou pouze 4 instalace… Kdo je ten pátý? Jiří Skála. Neznám. Prezentaci vytvořil společně s Baladránem.

Tak zase za rok, kde a jak, to nevím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 m. m. | Web | 14. prosince 2008 v 4:38 | Reagovat

Já debil jsem byl v Brně, den po vernisáži, celej den jsem měl jednání ve vedlejší galerii a jak jsem byl vygumovanej, tak jsem tam na dvůr dycky chodil kouřit a dyž mi řekli: "Včera tady byla vernisáž ceny chalupeckýho", tak jsem řek: "Jo, hmm, hmm" , ale naprosto mě nenapadlo jít dovnitř a podívat se, nějak se mi nepropojilo, že mě to zajímá. Blbnu z práce.

Hele, ty jsi zase začal víc psát blog, to je príma.

2 m. m. | Web | 14. prosince 2008 v 4:39 | Reagovat

... mě by bejval dost zajímal ten Tomáš Moravec podle toho, co o tom píšeš.

3 m. m. | Web | 14. prosince 2008 v 4:44 | Reagovat

jo a ten Skála, to bude asi tenhle, a ten je skvělej, doporučuju:  http://www.advancedesign.org/user/jiri_skala

4 Pasik4a Pasik4a | Web | 14. prosince 2008 v 15:35 | Reagovat

Ja od nej nic nehledal, zaregistroval sem jeste tu vymenu rukopisu, nebo o tom psali v katalogu, uz nevim. Vyborny mi prijdou ty objemi clenu rodiny, to je skara vtipny. Trosku me to pripomelo ty skladacky pokoju od Langa.

Na ty jeho fotky z kresleni v technicky knihovne sem koukal a tise zavidel, ja tam tak chtel bejt... jeste prijede Perjovschi nekdy tedka, ale vidim, ze to nepude.

Na blog pisu tak casto, pac sem doma, zacalo to uplne stejne, nemoc. Na druhou stranu mam pretlak ze skoly, tak to ventiluju tady. Neco jako ten dvorek na kterejs chodil kourit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama