Litva-Gruzie

8. prosince 2008 v 18:12 |  Fabbricazione
Léto 2008

Litva, pobaltská země, zdánlivě nezajímavá. Plochá, lesnatá, medem a vodkou oplývající a s mnoha jezery.
Letos v létě jsme na těchto jezerech, kanálech a říčkách strávili téměř 10 dní. Nádherná příroda, ticho, šplouchání vody, meandry řek, popadané stromy, bobři, kamení. Jezera jsou překvapivě teplá. Jaderná elektrárna v Ignalině prý jejich vodu používá do chladících věží. Jsou propojena změtí říček a umělých kanálu tak mistrných a starých, že se zdají být přírodou. Není to ta "kulturní krajina" kterou známe z Jižních Čech, ale spíše krajina s těžce vydobytými záchytnými body.
Voda je čistá, průzračná, líně tekoucí, se spoustou rostlin, kachen a labutí. Je s podivem, jak málo lidí jezdí na tato jezera, Severská krajina téměř za humny, příroda, pohoda, přesto poměrně liduprázdno. (Neplatí pro řeku Buka)
Zrovna když jsme se kochali tímto malým sousedem Ruska, jiný jeho soused bojoval. Kulky svištěly, ale rychlostí je rozhodně předčila rychlost zpráv a mediálních kampaní. Zarazila mě podobnost tvaru lodě a kulky. Jejich obtokových čar, které vykreslují ve vodě/vzduchu. A to že je obě uvedeno do činnosti člověkem. Jen naše loď měla čtyři vesla a nemířila na člověka.
Dlouho sem uvažoval, jestli a jak se k situaci v Gruzii vyjádřit. Jeden z uvažovaných názvů byl Litva/Gruzie léto 2008. Další byl nápad namalovat dvě stejná plátna s odlišným pozadím. Jedním modrým, druhým rudým. Nakonec jsem došel k závěru udělat dvě plátna. "Litva 2008" a "Gruzie 2008 (nikdy zcela realizováno)". Druhé plátno není hmotné a snad nikdy nebude, ale vždy pro mě bude tvořit nedílnou součást prvního.
Akryl na plátně 20x30cm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hanci hanci | Web | 24. prosince 2008 v 18:54 | Reagovat

To jsem ráda, že jsem se s tebou poznala,  budu mít slavného kamaráda!! - ty obrazy jsou nádherné. Povídání jsi napsal taky moc hezky. Držím moc palce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama