Toy Box v Nod/Box

3. března 2009 v 21:28 |  Exposure
Komix, a co dál?

Toy Box začíná být pojem. Je o ní slyšet, je vidět. Nutno dodat, že slyšet o ní je především chvála a i to koukání je hezké.
Vejdete do místnosti a padne na vás sklíčenost, prostě skoro rovnou a ani se neptá, je to dost zvláštní, určitým způsobem se mi to tluče s estetikou vystavených věcí na první straně. Jsou hravé, dětské, naivní. Jednoducá linka, oblé tvary, nádech diy, super, ale proč ta sklíčenost?
Je to celé divné, pokřivené, snové, surové a brutální. Vše podstatné, co se dere dopředu je černé nebo bílé, zbytek je vyplňenej nějakejma plochama, ornamentama, výplňkou, šedí, je ale precizně vybarvenej. Jedna věc co mi nesedí.
Druhá je poněkud z jiného soudku a osobnější. Já to od někaď znám. Mám ten pocit, je to dobře známý, je to tu s náma, žuje to tu, ale nikdo to vlastně nikdy nevytvořil,asi proto, že je to všude. Mám to brát jako velký positivum nebo jako těžký negativum, nedorozumění a vlnu specifický estetiky?
Nemyslim, že by se Toy Box vezla na vlně, rozhodně ne, ale je jaksi samozřejmně její součástí, prostě vyhmatává to, co je kolem, tu relativní stístněnost, rozvolněnos, prázdnej prostor a ten pocit sounáležitosti, patření někam. Je jedno, jestli je to do Milady nebo do Utopie.

Když ponechám stranou obsah, patří komix do galerie? Pro mě to působilo nepatřičně, rušivě, vezmete živou věc, navíc výborně řemeslně zvládlou, dáte ji za sklo a píchnete na zeď. Tečka. Ona tam visí a lidi na ní koukaj, studujou jí. Kam se poděla rytmika, střih, přenos, zaostření? Chodíte kolem, koukáte z jinýho úhlu, ale nedržíte to v ruce. U komixu sem zvyklej ho cejtit, dělat si s nim co chci, třeba ho dokreslit, ale neumim se vyrovnat s tim, že je ve vitríně. Chci ho cejtit a mít pořád u sebe, zmuchlanej někde na dně batohu, ale bude tam. Až se zítra vypravíte do Nodu, už to tam nebude. Sřih.


(taky si umíte tohle představit na tričku z Krakatau?)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama